Hallitus 

Suomen Endoproteesihoitajat ry:n hallitus 2020

Hanna Metsämäki, puheenjohtaja, hanna.metsamaki(at)tyks.fi
Raisiolainen sh, endoproteesihoitaja (amk), työssä TYKS Kirurgisessa sairaalassa; endoproteesihoitajan preoperatiivinen vastaanotto ja kolmen kuukauden kontrollit. Sairaanhoitajan kliinisen hoitotyön erityispätevyys, pitkäaikaiset terveysmuutokset, endoproteesipotilaan hoitotyö v.2010 ja 2015.

Pia Pesonen, sihteeri. pia.pesonen(at)kymtt.fi Kotkalainen fysioterapeutti, endoproteesihoitaja (amk), toimii työfysioterapeuttina Pihlajalinna Oyssa.

Leene Torri, varapuheenjohtaja, leene.torri(at)orton.fi  Sairaanhoitaja sisätaudit-kirurgia, hygieniahoitajan erikoistumisopinnot. Työskentelee Ortonissa endoproteesihoitajana: endoproteesihoitajan pre-operatiivinen vastaanotto. Lisäksi toimii Ortonin hygieniahoitajana.

Maire Lönnqvist,rahaston- ja jäsenrekisterin hoitaja, maire.lonnqvist(at)hotmail.com
Hämeenkyröläinen fysioterapeutti, endoproteesihoitaja (amk). Maire toimii Sastamalan seudun sosiaali- ja terveyspalveluiden Kuntoutuspalveluiden osastonhoitajana.

Hanna Kujala, hannakujala43(at)gmail.com
Sairaanhoitaja, endoproteesihoitaja (amk) 2009. Työskentelee sairaanhoitajana Tekonivelsairaala Coxassa.

Satu Salonen, satu.salonen(at)tyks.fi, ent turkulainen, nykyään taivassalolainen ft( ent lääkintävoimistelija), endoproteesihoitaja(amk).Työssä Tyks Kirurgisessa sairaalassa. Pääpaino työssä vuodeosastotyössä, sekä preryhmäinfot, ,postkäyntejä sekä 3kk kontrollit.


 varajäsenet:

Mari Parviainen, mari.parviainen(at)hotmail.com. Sairaanhoitaja YAMK, endoproteesihoitaja amk. Mari on työskennellyt aiemmin tekonivelpotilaiden parissa niin vuodeosastolla kuin leikkaushoidonvarauksessakin. Tällä hetkellä hän on ohjelmistoasiantuntijana Mediconsult Oy:ssä.

Paula Kotiranta, paula.kotiranta(at)siunsote.fi, Sairaanhoitaja yamk. Työskennellyt Pohjois-Karjalan keskussairaalan ortopedian vuodeosastolla sekä toiminut prehaastattelijana. Tällä hetkellä työskentelee kirurgian poliklinikalla leikkaushoidonvaraushoitajana.

Jaana Suomalainen, jaana.suomalainen(at)khshp.fi  

Paulina Laatikainen, pauliina.laatikainen(at)khshp.fi