Kuva1B2.JPG

Hallitus 

Suomen Endoproteesihoitajat ry:n hallitus 2019

Hanna Metsämäki, puheenjohtaja, hanna.metsamaki(at)tyks.fi
Raisiolainen sh, endoproteesihoitaja (amk), työssä TYKS Kirurgisessa sairaalassa; endoproteesihoitajan preoperatiivinen vastaanotto ja kolmen kuukauden kontrollit. Sairaanhoitajan kliinisen hoitotyön erityispätevyys, pitkäaikaiset terveysmuutokset, endoproteesipotilaan hoitotyö v.2010 ja 2015.

Pia Pesonen, sihteeri. pia.pesonen(at)kymtt.fi Pyhtääläinen fysioterapeutti, endoproteesihoitaja (amk), toimii työfysioterapeuttina Pihlajalinna Kymijoki Oyssa.

Laura Roikonen, varapuheenjohtaja, lauraroikonen(at)gmail.com.

Lauralla on sairaanhoitajan kliinisen hoitotyön erityispätevyys, pitkäaikaiset terveysmuutokset, endoproteesipotilaan hoitotyö v 2011 ja 2016. Hän on työskennellyt Kysissä, Kuopiossa traumatologian ja ortopedian osastolla sekä ortopedian poliklinikalla kliinisesti erikoistuneena hoitajana. Tällä hetkellä Laura työskentelee Istekillä, potilastietojärjestelmien asiantuntijana

Maire Lönnqvist,rahaston- ja jäsenrekisterin hoitaja,       maire.lonnqvist(at)hotmail.com
Hämeenkyröläinen fysioterapeutti, endoproteesihoitaja (amk). Maire toimii Sastamalan seudun sosiaali- ja terveyspalveluiden fysioterapiayksikön osastonhoitajana.

Auli Ahopalo, auli.ahopalo(at)khshp.fi   Fysioterapeutti, erikoistunut ortopediseen fysioterapiaan. Apulaisosastonhoitaja Kanta-Hämeen keskussairaalassa fysiatrian yksikössä, työskentelee fysioterapeuttina ortopedian ja traumatologian osastolla. Työskennellyt aiemmin myös Heinolan reumasäätiön sairaalassa ja Bernin yliopistollisessa sairaalassa Sveitsissä.

Mari Parviainen, mari.parviainen(at)hotmail.com. Sairaanhoitaja YAMK, endoproteesihoitaja amk. Mari on työskennellyt aiemmin tekonivelpotilaiden parissa niin vuodeosastolla kuin leikkaushoidonvarauksessakin. Tällä hetkellä hän on ohjelmistoasiantuntijana Mediconsult Oy:ssä.

 varajäsenet:

Hanna Kujala, hanna.kujala(at)khshp.fi
Sairaanhoitaja, endoproteesihoitaja (amk) 2009. Työskennellyt sairaanhoitajana Kanta-Hämeen keskussairaalassa (Hämeenlinna) ortopedian ja traumatologian osastolla vuodesta 2006.

Eija Kukkonen, eija.kukkonen(at)eksote.fi.  Ruokolahtelainen fysioterapeutti. Valmistunut lääkintävoimistelijaksi 1987,erikoistumisopinnot 1993, pääaineena kansanterveystyönfysioterapia, työfysioterapeutti 2005 ja asiantuntijafysioterapeuttikoulutus 2010.
Työskennellyt Ruokolahden hyvinvointiasemalla fysioterapeuttina. Töissä vuodesta 2016  Etelä-Karjalan keskussairaalassa ortopedin poliklinikalla. Vastaa  polven ja lonkan tekonivelpotilaiden 3 kk jälkitarkastuksista tehtävänsiirtona ortopedilta. 

Paula Kotiranta, paula.kotiranta(at)siunsote.fi, Sairaanhoitaja yamk. Työskennellyt Pohjois-Karjalan keskussairaalan ortopedian vuodeosastolla sekä toiminut prehaastattelijana. Tällä hetkellä työskentelee kirurgian poliklinikalla leikkaushoidonvaraushoitajana.

Satu Salonen, satu.salonen(at)tyks.fi, ent turkulainen, nykyään taivassalolainen ft( ent lääkintävoimistelija), endoproteesihoitaja(amk).Työssä Tyks Kirurgisessa sairaalassa. Pääpaino työssä vuodeosastotyössä, sekä preryhmäinfot, ,postkäyntejä sekä 3kk kontrollit.